21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» - звучало у заголовку документа. Міжнародне свято рідної мови мало послугувати захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження “Про відзначення Міжнародного дня рідної мови”. З цієї нагоди в навчальному закладі ппроведено ряд заходів, серед яких найцікавішими були тематичні інформаційні хвилинки «Рідна мова калинова» (1-4 класи), гра «Мовознавче кафе «Словечко»,флеш-моб десятикласників "Що для мене рідна мова?",
- виставка книг у бібліотеці «Рідна мова калинова»,виставка україномовних словників "Від Грінченка—до Головащука",
- години спілкування «Чарівні звуки, рідне слово – моя сердечна українська мова» (5-7 класи), рформанс одинадцятикласників для учнів 1-11 класів "Матір на мова—це мова мами й України в початковій школі".
Цікавий і змістовний конкурс віршів-декламаторів «Рідна мова чиста, як роса», який проводився серед учнів 5-6 класів.
|